Liberecká sudbury škola, 468 03 Rádlo 438
+420 705 105 123
info@sudbury.cz

FAQ

Hodí se vaše škola pro naše dítě (s ADHD/DYS/Aspergerem apod.)?

Dá se zjednodušeně říct, že naše škola je vhodná pro všechny děti, jejichž rodiče jim dají prostor pro sebeřízené vzdělávání. Na „diagnózách“ nám nezáleží. Je pouze potřeba, aby dítěti dávaly smysl pravidla školy a bylo ochotno je respektovat. A hlavně, aby i rodiče dobře porozuměli principům sebeřízeného vzdělávání. Domluvte si s námi schůzku a přijďte se i s vaším dítětem k nám podívat a popovídat si s námi.

Připravujete děti na zkoušky?

Samozřejmě počítáme s tím, že děti budou po ukončení základní školy chtít dále studovat. V tom případě je hodláme podporovat v jejich přípravě, pokud o to projeví zájem. Ale určitě u nás nenajdete hromadné přípravné kurzy pro deváťáky (pokud hromada deváťáků nebude jevit současně zájem 🙂 ). Naše komunitní škola – stejně jako ostatní Sudbury školy ve světě – je založena na dobrovolnosti a vlastní vůli činit rozhodnutí. Proto příprava na zkoušky bez vlastního skutečného zájmu dítěte u nás není možná. Podobná situace nastává v případě přezkoušení ve kmenové škole.

Jak vypadá proces přijímání?

Co se týče přijímání dětí do naší komunitní školy je situace taková, že je potřeba projít 14denní zkušební dobou, abychom – my jako škola, vy jako rodiče a hlavně samotné dítě – zjistili, zda je vzájemná spolupráce možná (jedná se zejména o porozumění pravidlům a ochota je respektovat a souznění s principy Sudbury škol). Pokud souhlasí všechny tři strany (Rada školy-rodiče-dítě), může k nám dítě začít docházet.

Co se děje, pokud někomu nějaké pravidlo nevyhovuje?

V tomto případě má dotyčný možnost dát návrh na změnu pravidla na Radě (koná se každý týden), zahájit diskusi, vysvětlit, proč je pro něj pravidlo neúnosné, navrhnout konkrétní změnu a pokusit se pravidlo změnit v případě, že bude pro nadpoloviční většina.